spotkania

44 edycja konferencji Stochastic Processes and their Applications

Kategorie: 

W dniach 14-18 lipca 2025 r. odbędzie się we Wrocławiu 44 edycja konferencji Stochastic Processes and their Applications (SPA). Jest to prawdopodobnie najważniejsza i największa światowa konferencja poświęcona teorii i zastosowaniom procesów stochastycznych, jednemu z kluczowych obszarów badań matematycznych i interdyscyplinarnych.

Konferencje SPA organizowane są pod auspicjami Towarzystwa Statystyki Matematycznej i Prawdopodobieństwa im. Bernoullich, będącego częścią jednego z najstarszych stowarzyszeń naukowych działających na świecie – Międzynarodowego Instytutu Statystycznego (ISI). Wrocławska edycja SPA jest współorganizowana przez Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bogaty program konferencji zaprezentuje najnowsze wyniki i kierunki badań w szeroko pojętej tematyce procesów stochastycznych i ich zastosowań. Wrocław stanie się na tydzień światową stolicą rachunku prawdopodobieństwa. Komitet naukowy wybrał już spośród czołowych światowych probabilistów 11 wykładowców plenarnych oraz organizatorów 33 sesji zaproszonych.

Najważniejsze informacje dotyczące konferencji (wykłady plenarne, sesje zaproszone, link do rejestracji i wniesienia opłaty za uczestnictwo, komitety naukowy i organizacyjny) dostępne są już na stronie internetowej Konferencji

Organizatorzy konferencji serdecznie zapraszają pracowników  i doktorantów zainteresowanych tematyką rachunku prawdopodobieństwa i statystki matematycznej do udziału w konferencji. W późniejszym czasie otwarta zostanie możliwość zgłaszania plakatów. Do końca maja 2025 r. obowiązują niższe opłaty za udział w konferencji. Rejestracja udziału odbywa się przez  formularz rejestracyjny.

Olimpiada Sztucznej Inteligencji

Kategorie: 

Z przyjemnością informujemy, że 17 lutego 2025 roku rozpoczyna się II Olimpiada Sztucznej Inteligencji (OAI). Pierwszy etap zawodów odbędzie się online i potrwa do 22 marca. Nasz Wydział jest jednym z głównych organizatorów! 

Najlepsi uczestnicy będą mieli szansę na udział w międzynarodowych zawodach. W tym roku odbywają się one w Pekinie (zespołowe) i Słowenii (indywidualne). 

Rejestracja na zawody zostanie otwarta przed 17 lutego. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz mediów społecznościowych OAI. 

Partnerami instytucjonalnymi olimpiady są:

Ministerstwo CyfryzacjiWrocławskie Centrum Akademickie

Seminarium wydziałowe

Kategorie: 

W imieniu Dziekana Wydziału serdecznie zapraszamy pracowników oraz studentów na seminarium wydziałowe, które odbędzie się we wtorek 24 września o godz. 14:15 w Instytucie Informatyki w sali 119.

Prelegentem będzie prof. Alexander Dranishnikov z University of Florida, który wygłosi wykład pt.

On topological complexity of robot motion planning.

Przed wykładem o 13:45 Dziekan zaprasza na ciasto i kawę.

Kongres Młodych Matematyków

Kategorie: 

W dniach 10-13 września 2024 r. odbędzie się na naszym Wydziale 9. Kongres Młodych Matematyków. Jest to cykliczna konferencja organizowana przez kilkanaście wydziałów matematycznych polskich uczelni, która odbywa się od 2004 roku.

Kongres objęty jest patronatem Małżonki Prezydenta RP. W komitecie honorowym zasiadają Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Wojewoda Dolnośląski, Prezydent Wrocławia, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dolnośląski Kurator Oświaty, Prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Prezes Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Odczyty wygłoszą m. in. Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda, znani autorzy serii książek popularyzujących matematykę, ale także Piotr Dyszewski i Paweł Rychlikowski z naszego Wydziału.

W kongresie będzie uczestniczyć ponad 300 licealistów z całej Polski.

Więcej informacji znajduje się na stronie kongresu.

Semestr Simonsa rozpoczęty

Właśnie rozpoczął się Semestru Simonsa z analizy harmonicznej pt. Contemporary Harmonic Analysis and its Synergies, którego współorganizatorem jest Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Semestry Simonsa to program amerykańskiej Fundacji Simonsa dla Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk. Semestr składa się z trzech części:

Więcej informacji, w tym formularze rejestracyjne na powyższe wydarzenia, jest dostępnych na stronie wydarzenia.

Wrocławska część Semestru potrwa do końca września. Zachęcamy do udziału!

Wykłady Marcina Saboka

Kategorie: 

Zapraszamy na serię wykładów, które w dniach 22-25 lipca wygłosi nasz absolwent, prof. Marcin Sabok z McGill University w Montrealu. Wykłady odbędą się w sali 601 o godz. 10:30.

Plan wykładów:

  • Lecture 1. Hyperfiniteness
    Hyperfinite graphs and equivalence relations, Bernoulli graphs and factors of iid, Benjamini-Schramm limits
  • Lecture 2. Amenability
    Amenable groups, the Hulanicki-Reiter condition, free and pmp actions of non-amenable groups
  • Lecture 3. Cost
    Graphings, cost of groups, Hjorth's lemma on cost attained
  • Lecture 4. Applications
    Matchings in hyperfinite graphs, applications to Poisson processes, circle squaring.

Strony

Subskrybuj RSS - spotkania