spotkania

Dzień Otwartych Drzwi Wydziału Matematyki i Informatyki UWr

Kategorie: 

W sobotę 5 kwietnia 2025 r. zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

O godzinie 11:00 zapraszamy do sali 25 w Instytucie Informatyki UWr na ogólnowydziałowy wykład inauguracyjny pt. O szukaniu najkrótszych ścieżek w sieci drogowej w skali przemysłowej, który wygłosi Jan Marcinkowski.

Po wykładzie osoby zainteresowane informatyką zostaną w Instytucie Informatyki, a osoby zainteresowane matematyką oraz sztuczną inteligencją w analizie danych przejdą do Instytutu Matematycznego do audytorium im. Edwarda Marczewskiego (czyli sali EM). Proponujemy im następujący program: 

12:00 Tomasz Elsner, Paweł Lorek, prezentacja kierunków Matematyka oraz Sztuczna inteligencja w analizie danych
12:25 Paweł Lorek, Matematyka w analizie i przetwarzaniu obrazów
13:05 Michał Krawiec, Dlaczego studia matematyczne są jak szwajcarski scyzoryk?
13:40 Atrakcje przygotowane przez studentów

O godz. 14:00 w Instytucie Informatyki UWr w sali 119 odbędzie się spotkanie z dr. hab. Marcinem Preisnerem dla osób zainteresowanych Indywidualnymi Studiami Informatyczno-Matematycznymi.

Pełny program Dnia Otwartych Drzwi Wydziału Matematyki i Informatyki UWr można znaleźć na stronie Wydziału.

Wydarzenia na FB: IM UWr, II UWr

Gala 58. edycji Konkursu PTM na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki

W imieniu Przewodniczącego Oddziału Wojewódzkiego PTM, dr. hab. Tomasza Grzywnego i przewodniczącej Jury, prof. Małgorzaty Bogdan, serdecznie zapraszamy na galę wręczenia nagród w konkursie studenckim na najlepszą pracę z rachunku prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki. Uroczystość odbędzie się 4 kwietnia o godz. 15:15 w sali 4.1 budynku C-19 Politechniki Wrocławskiej przy ul. Hoene-Wrońskiego 13c.

W tegorocznej edycji konkursu nagrodę drugiego stopnia otrzymał mgr Witold Płecha z Uniwersytetu Wrocławskiego za pracę magisterską pt. Some limit theorems for random weighted n-partite complete graphs, napisaną pod opieką dr. Piotra Dyszewskiego.

Podczas gali zaprezentowane zostaną nagrodzone prace, a dodatkowym punktem programu będzie prezentacja sponsora konkursu – nowoczesnej firmy badawczo-analitycznej Zymetria, założonej przez absolwentkę UWr, dr Barbarę Krug. O historii Zymetrii i swojej ścieżce kariery opowie Ryszard Krug – szef działu Data Science w Zymetrii i również absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Konferencja Perspectives on Ergodic Theory and its Interactions

Kategorie: 

W dniach 23-27 czerwca 2025 r. odbędzie się w Warszawie konferencja Perspectives on Ergodic Theory and its Interactions, której celem jest uhonorowanie osiągnięć i dorobku profesora Vitalyego Bergelsona.

Profesor Vitaly Bergelson, jest wybitnym specjalistą pracującym na styku teorii ergodycznej, teorii Ramseya oraz kombinatorycznej teorii liczb. Na co dzień jest związany z Wydziałem Matematyki w Ohio State University, USA. Jego prace miały ogromny wpływ na rozwój nowoczesnej teorii ergodycznej, a w szczególności tak zwanej Ergodycznej Teorii Ramseya, zapoczątkowanej przez profesora Hillela Furstenberga, który podał ergodyczny dowód słynnego twierdzenia Szemerédiego o istnieniu dowolnie długich postępów arytmetycznych w podzbiorach liczb całkowitych mających nieznikającą gęstość. Jednym z najbardziej znanych rezultatów profesora Bergelsona jest wielomianowe twierdzenie Szemerédiego, uzyskane wspólnie z Alexandrem Leibmanem, mówiące o istnieniu dowolnych konfiguracji wielomianowych w podzbiorach liczb całkowitych mających nieznikającą gęstość. Ten wynik mimo wielu wysiłków wciąż nie ma czysto kombinatorycznego dowodu. Ostatnie prace Profesora Bergelsona pozwalają zrozumieć elementarny dowód twierdzenia o liczbach pierwszych z punktu widzenia układów dynamicznych.

Instytut Matematyczny UWr jest współorganizatorem konferencji, wraz z Instytutem Matematyczny Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersyteckim Centrum Doskonałości „Dynamika Analiza Matematyczna i Sztuczna Inteligencja” na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Więcej informacji o zaproszonych gościach i programie można znaleźć na stronie konferencji.

Seminarium wydziałowe

Kategorie: 

W imieniu Dziekana Wydziału serdecznie zapraszamy pracowników oraz studentów na seminarium wydziałowe, które odbędzie się we wtorek 25 marca o godz. 12:30 w Instytucie Informatyki w sali 119.

Prelegentem będzie prof. Małgorzata Bogdan z naszego Instytutu, która wygłosi wykład pt.

Techniki regularyzacyjne w statystyce wielowymiarowej.

Tradycyjnie, bezpośrednio przed seminarium o godzinie 12:00 Dziekan zaprasza na kawę i ciasto w holu przed salą 119.

I Wrocławskie Spotkania Szkockie

Kategorie: 

Koło Naukowe Matematyków Teoretyków UWr zaprasza na I Wrocławskie Spotkania Szkockie. Konferencja odbędzie się w dniach 28-30 marca na naszym Wydziale. W tym roku tematy przewodnie wykładów i warsztatów to Analiza harmoniczna i Teoria modeli. Zachęcamy do przygotowania referatów studenckich z dowolnej dziedziny matematyki.

W trakcie konferencji odbędą się m.in.:
• wykład prof. Świątkowskiego o Geometrycznej teorii grup;
• wykład prof. Bożejko o dokonaniach matematyków IM;
• warsztaty z Teorii modeli oraz Analizy harmonicznej;
• referaty studenckie.

Link do rejestracji

Więcej szczegółów na stronie KNMT.

Dolnośląski Kongres Nauczycieli Matematyki

Kategorie: 

W piątek 7 marca 2025 r. na naszym Wydziale odbył się Dolnośląski Kongres Nauczycieli Matematyki, w którym uczestniczyli nauczyciele matematyki ze szkół średnich województwa dolnośląskiego i okolic.

Ponad 120 nauczycieli, częstokroć naszych absolwentów, z kilkudziesięciu dolnośląskich szkół wysłuchało wykładów o różnorodnej tematyce. Kongres rozpoczął się wystąpieniem Piotra Świędrycha, dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Jacek Świątkowski opowiedział o teorii perspektywy, Jarosław Wróblewski omówił zadania wykorzystujące tożsamości wielomianowe a Ludomir Newelski wygłosił wykład o dowodach matematycznych w ujęciu historycznym i filozoficznym. Grzegorz Jagiella i Michał Marcinkowski przedstawili przykłady użycia sztucznej inteligencji w dydaktyce matematyki.

Dziękujemy za pomoc w organizacji konferencji pani Kurator Ewie Skrzywanek oraz Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego Wojciechowi Bochnakowi. Niewykluczone, że podobne konferencje będą organizowane na naszym Wydziale cykliczne.

44 edycja konferencji Stochastic Processes and their Applications

Kategorie: 

W dniach 14-18 lipca 2025 r. odbędzie się we Wrocławiu 44 edycja konferencji Stochastic Processes and their Applications (SPA). Jest to prawdopodobnie najważniejsza i największa światowa konferencja poświęcona teorii i zastosowaniom procesów stochastycznych, jednemu z kluczowych obszarów badań matematycznych i interdyscyplinarnych.

Konferencje SPA organizowane są pod auspicjami Towarzystwa Statystyki Matematycznej i Prawdopodobieństwa im. Bernoullich, będącego częścią jednego z najstarszych stowarzyszeń naukowych działających na świecie – Międzynarodowego Instytutu Statystycznego (ISI). Wrocławska edycja SPA jest współorganizowana przez Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bogaty program konferencji zaprezentuje najnowsze wyniki i kierunki badań w szeroko pojętej tematyce procesów stochastycznych i ich zastosowań. Wrocław stanie się na tydzień światową stolicą rachunku prawdopodobieństwa. Komitet naukowy wybrał już spośród czołowych światowych probabilistów 11 wykładowców plenarnych oraz organizatorów 33 sesji zaproszonych.

Najważniejsze informacje dotyczące konferencji (wykłady plenarne, sesje zaproszone, link do rejestracji i wniesienia opłaty za uczestnictwo, komitety naukowy i organizacyjny) dostępne są już na stronie internetowej Konferencji

Organizatorzy konferencji serdecznie zapraszają pracowników  i doktorantów zainteresowanych tematyką rachunku prawdopodobieństwa i statystki matematycznej do udziału w konferencji. W późniejszym czasie otwarta zostanie możliwość zgłaszania plakatów. Do końca maja 2025 r. obowiązują niższe opłaty za udział w konferencji. Rejestracja udziału odbywa się przez  formularz rejestracyjny.

Olimpiada Sztucznej Inteligencji

Kategorie: 

Z przyjemnością informujemy, że 17 lutego 2025 roku rozpoczyna się II Olimpiada Sztucznej Inteligencji (OAI). Pierwszy etap zawodów odbędzie się online i potrwa do 22 marca. Nasz Wydział jest jednym z głównych organizatorów! 

Najlepsi uczestnicy będą mieli szansę na udział w międzynarodowych zawodach. W tym roku odbywają się one w Pekinie (zespołowe) i Słowenii (indywidualne). 

Rejestracja na zawody zostanie otwarta przed 17 lutego. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz mediów społecznościowych OAI. 

Partnerami instytucjonalnymi olimpiady są:

Ministerstwo CyfryzacjiWrocławskie Centrum Akademickie

Strony

Subskrybuj RSS - spotkania